Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_84ruthfuvhvldpruh0t2459dp1, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/itextreme/public_html/index.php on line 3
IT-Extreme - A low-tech támadók nyílt forráskódú biztonsági eszközöket használnak a célzott kiberkémkedéshez

Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Számítástechnika
Sulaki - 2016-04-29

A Kaspersky Lab kutatói felfedeztek egy új trendet a kiberkémkedést végző hackereknél: saját hackereszközök kifejlesztése vagy alvilági forrásokból való megvásárlása helyett olyan eszközöket használnak, amelyek kutatási célokra elérhetők a weben. Számos, nemrégiben felfedezett kiberkémked&eacute

A Kaspersky Lab kutatói felfedeztek egy új trendet a kiberkémkedést végző hackereknél: saját hackereszközök kifejlesztése vagy alvilági forrásokból való megvásárlása helyett olyan eszközöket használnak, amelyek kutatási célokra elérhetők a weben. Számos, nemrégiben felfedezett kiberkémkedési kampányra jellemző ez.

Ez a tendencia azt mutatja, hogy nem csak csökken a veszélyes kibertámadásokhoz használható eszközök ára, hanem ezen eszközök egyre hatékonyabbak és egyre könnyebben hozzáférhetőek. Ez azt jelenti, hogy akár kevésbé professzionális, kevésbé képzett és kevesebb erőforrással rendelkező hackercsoportok is veszélyt jelenthetnek a felhasználókra és a vállalatokra. Sőt, a tesztelésre kifejlesztett legális eszközök használata kevésbé láthatóvá teszi az ilyen támadásokat a biztonsági megoldások számára.

A böngészők kihasználására készített keretrendszer, a BeEF éppen egy ilyen eszköz. Eredetileg a biztonsági közösség fejlesztette ki, hogy jobbá és könnyebbé tegye a böngészők biztonsági tesztelését, most pedig már számos kiberkémcsoport használja támadásaihoz szerte a világon.

A böngészők sebezhetőségeinek kihasználására a hackerek weboldalakat törnek fel, elhelyezik rajtuk a BeEF-et, és csak arra várnak, hogy a potenciális áldozatok mikor látogatják meg ezeket az oldalakat. A BeEF tartalom lehetővé teszi mind a rendszer, mind a felhasználó pontos azonosítását, valamint a bejelentkezési adatok megszerzését, amelyek révén aztán további rosszindulatú programokat tölthetnek le az ellenőrzésük alá vont eszközökre. Ezt a fertőzési taktikát gyakran alkalmazzák a kiberkémkedéssel foglalkozó hackerek.

A kutatás során a Kaspersky Lab szakértői több ilyen feltört weboldalt azonosítottak. Ezen oldalak témája és természete sokat elárul a potenciális célpontokról:

  • Az Orosz Föderáció közel-keleti nagykövetsége

  • Indiai haditechnikai iskola

  • Regionális elnöki hivatal

  • Európai Unió oktatási diverzifikációt támogató hivatala

  • Orosz külkereskedelmi szervezet

  • Progresszív kazah média

  • Török hírügynökségek

  • Speciális német zeneiskola

  • Japán textilgyártást ellenőrző szervezet

  • Közel-keleti társadalmi felelősség és filantrópia

  • Népszerű brit életstílus blog

  • Az Algéria Egyetem online tanfolyam platformja

  • Kínai építőipari csoport

  • Orosz tengerentúli üzleti fejlesztési és holding cég

  • Orosz játékfejlesztő fórum

  • Román Steam játékfejlesztő

  • Brazil hangszerkereskedő

Korábban már láttunk kiberkémcsoportokat különböző nyílt forráskódú, legális tesztelő eszközöket használni a saját malware-ükkel kombinálva, vagy a nélkül. Most viszont egyre több olyan csoportot fedezünk fel, amelyek BeEF-et használnak, mint egy vonzó és hatásos alternatívát. Ezt a tényt figyelembe kellene venniük a vállalatok biztonsági részlegeinek annak érdekében, hogy megvédjék a szervezetüket ettől az új típusú fenyegetéstől.” – mondta Kurt Baumgartner, a Kaspersky Lab vezető biztonsági kutatója.

Tudjon meg többet a Securelist.com oldalon a BeEF rosszindulatú felhasználásáról és a hackerek által használt más, legális támadó eszközökről – Newsbeef/Newscaster, Crouching Yeti és TeamSpy APT –, valamint arról, hogy miképpen védekezhet az ilyen támadások ellen.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_84ruthfuvhvldpruh0t2459dp1, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0