Érdekességek
Sulaki - 2012-11-22
A privátfelhÅ?-szolgáltatások a hagyományos informatikai infrastruktúrákkal szemben rugalmas és szakszer? erÅ?forrás-ellátottságot kínálnak, így csökkennek a vállalati informatikai kiadások...
Alacsonyabb üzemeltetési költségek
A racionalizált házon belüli hardver- és szoftverállománynak köszönhetően a privát felhőben jelentősen csökkennek az informatikai eszközök fenntartására fordított állandó kiadások, hiszen a rendszer sokkal egyszer?bben és költséghatékonyabban üzemeltethető. Míg egy házon belüli
szerver
esetében saját karbantartó szakemberekre is szükség van, a privát felhő üzemeltetésének kiszervezése esetén a szolgáltató gondoskodik erről, és nem kell külön fizetni a javításokért, frissítésekért. Szoftveres hiba esetén a felhasználói beavatkozás távolról elvégezhető, így csupán a ritkán előforduló,
hardver
jelleg? hibákat szükséges személyesen javítani. A vállalat saját erőforrásait a stratégiailag fontos területekre csoportosíthatja át, így a privátfelhő kiépítés és annak külső szolgáltató általi üzemeltetése lehetőséget teremt az informatikusok számára, hogy más, üzletileg fontosabb feladatokra koncentráljanak. A végleg tönkrement eszközök pótlásával és az ebből eredő esetleges leállásokkal sem kell a megrendelőnek foglalkoznia, a szolgáltató ugyanis minden esetben biztosítja a folyamatos rendelkezésre állást.
A privát felhő környezetvédelmi szempontból is kedvezőbb a hagyományos adatközpontoknál, hiszen a szolgáltató vállalja a berendezések megfelelő tárolását garantáló speciális környezet fenntartását, így az energiafelhasználás és tárolás költségei is jelentősen csökkennek.
Gyorsan megtérülő beruházási költségek
A privátfelhő-bevezetés során szükséges beruházások egy éven belül megtérülnek, és legalább 5 évre befagyaszthatók informatikai beruházási költségek. További lehetőségeket teremt, hogy az üzemeltetés kiszervezése esetén az informatikai infrastruktúra részben vagy egészben – a szerverekről akár az asztali klienseking – igénybe vehető havidíjas szolgáltatásként is.
Az informatikai rendszer időközben is rugalmasan bővíthető új komponensekkel anélkül, hogy a már meglévőktől teljes egészében meg kéne válni. A privát felhőben a beszerzési, üzembe helyezési és helyreállítási ciklus egyszer?södik és lerövidül, így jelentősen növelhető a reakcióképesség, a termelékenység is.
Tervezhetőség és rugalmasság
A méretezhetőségnek és korszer? eszközöknek köszönhetően a privát felhő már a középvállalatok esetében sem jelent magasabb fajlagos költséget, mint a publikus felhő használata. Emellett egy havidíjas konstrukció lehetővé teszi a vállalati informatikai kiadások hatékonyabb tervezését.
Jelentős mértékben nő a vállalat rugalmassága is, hiszen az új rendszer könnyebben alkalmazkodik a cég méretének és a felhasználók számának változásához. A hagyományos informatikai rendszerekhez képest mindez átlagosan 25-30 százalékos megtakarítást jelenthet, mivel a szervezet csak az igénybevett szolgáltatásokért fizet. A szervezeteknek így például nem kell feleslegesen pénzt kiadniuk olyan szerver- és tárhelykapacitásért, amelyet ritkán vagy sosem használnak ki. A szolgáltatás megszünteti a házon belüli kihasználatlan informatikai gépparkot, miközben a szervezet pont azt kapja, amire szüksége van – se többet, se kevesebbet.
„Egy külső szakértő által üzemeltetett privát felhő a szakszer? erőforrás-menedzsment révén nemcsak költségmegtakarítást jelent, de mindig az igényeknek megfelelő szolgáltatásellátottságot, továbbá kiegyenlített és tervezhető informatikai környezetet biztosít. A középvállalatoktól a nagyvállalatokig minden szervezet számára az egyedi elvárásoknak megfelelő szolgáltatásokat nyújtunk a privátfelhő-kiépítés területén, így növeljük ügyfeleink hatékonyságát, miközben költségeik csökkennek” – mondta Juhász Lajos, a NAVIGATOR Informatika Zrt. vezérigazgatója.