Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_n15i94ifind712t0a5hhhrvoe6, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/itextreme/public_html/index.php on line 3
IT-Extreme - Stúdióvakuk értékelése, összehasonlítása – melyik a jobb?

Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Fotózás
Prikkel_Mika - 2010-04-30

Ma már egyre több hobbifotós rendez be otthon is mini fotóstúdiót – nem csak az olcsóbb távol-keleti termékekből választva. De melyik vaku jobb és miért?



Milyen vakut vegyünk, ha már komolyabb fotózásra adtuk a fejünket? Az olcsó kínai termékek elárasztották a piacot, s ennek hatására ma már sokan berendeztek, vagy be szeretnének rendezni egy otthoni fotóstúdiót. Főleg ez utóbbiakhoz szól alábbi cikkünk, habár a már boldog vakutulajdonosok is hasznát vehetik.
Ezzel a témával kapcsolatban rengeteg fórum-hozzászólás, tanácsadó-cikk és egyéb iromány keletkezett már, amelyek közül sok tartalmaz téves és félinformációkat, pontatlanságokat. Mivel a téma elég új, főleg az amatőr fotósok számára, sok a félreértés, félremagyarázás is. Ezért amikor az egyik legnagyobb és legpatinásabb európai stúdióvaku gyártó – azóta sajnos elhunyt – igazgató-főmérnökének egyik hozzászólására leltünk az
internet
bugyraiban (a www.dforum.net blogjában, az eredeti bejegyés [%A=http://www.dforum.net/showpost.php?s=ddf3448e07a9759fdec4670adc215750&p=511758&postcount=4%]itt olvasható[%A%]), nagyon megörültünk és mindjárt nekiláttunk lefordítani, hiszen kitől lehetne a leghitelesebb információkat beszerezni, ha nem egy tapasztalt gyártómérnöktől! Aki ráadásul már több stúdióvakut fejlesztett ki, szóval első kézből kapjuk a hasznos információkat!

Richter úr tanácsai

A szóban forgó úr, Leonhard Richter, a német-svájci határnál a Bodeni tó partján alapította meg gyárát, amely azóta is mûködik és gyártja a Richter márkanéven futó stúdióvakukat és kiegészítőket. Korábban évtizedekig a németországi Hensel stúdióvakugyártó cég főmérnöke volt.[%IMAGE=13483%]
Nos, nézzük, mit tanácsol Richter úr a
vakuk
összehasonlításához:

"Állítson össze egy listát a
vaku
fontosabb paramétereiről az alábbiak szerint, ezt bármikor kiegészítheti és bővítheti. Ez alapján hasonlítsa össze a készülékeket!

1.) Vakuteljesítmény [joule (J) vagy wattszekundum(Ws)]:
Ez a vaku kondenzátorainak feszültsége és kapacitása alapján számítható (szerk.: W= 1/2 x (CxU2). Meg kell nézni vagy kérdezni, milyen kapacitású és feszültségû kondenzátorok vannak a készülékben.

2.) A villanások fényerejének állandósága:
A vaku ismétlési pontossága legalább 25 villanásnál egymás után, változó követési időkkel (például 1-3 s). Digitális fénymérővel tizedes pontossággal mérve.

3.) Feltöltési idő:
A vaku feltöltés idejét egymás után, amilyen gyors követési idővel csak lehet, többször megmérni. Erre egy stopperóra a legjobb segédeszköz.

4.) Villantások maximális száma:
A lehetséges villantások számának megállapítása teljes fényerőn a legrövidebb követési idővel. A vakunak el kell villannia az alábbi mennyiségben, mielőtt a biztonsági rendszerre kikapcsolja a készüléket:
250 J: 100 villanás
500 J: 75 villanás
750 J: 75 villanás
Ez a ventilátor nélküli vakukra érvényes. Ventilátorral többet kell teljesíteni a készüléknek.

5.) A ventilátor:
A ventilátornak nem csak a beépített elektronikát, hanem a vakucsövet is hûtenie kell. A mai gyors stúdióvakuknál a vakucső nagyon forró lesz és ekkor nem megbízhatóan sül ki.

6.) Vakucső:
Nagyon drága és olcsó vakucsövek egyaránt megtalálhatók a vakukban. Egy jó, 250-750 J teljesítményû kompakt stúdióvakunál a vakucsőnek mintegy 100 000 villanást teljesítenie kell. Az olcsóbb vakucsövek mindössze 10 000-30 000 villanásra képesek.

7.) A vakuteljesítmény leszabályozásának módszere annak csökkentésekor:
A cél az, hogy nagyobb teljesítményről kisebbre állítás után ne legyen mindig az első villanás túl erős. A kondenzátorokban ilyenkor meglévő felesleges (vaku)energia lebontása, elvezetése kétféle módon történhet:
- automata elvillantással,
- terhelő ellenálláson keresztüli elvezetés: ebben az esetben a vakuenergia természetesen hővé alakul.[%IMAGE=13485%]

Az elvillantás az elegánsabb megoldás, ugyanis ezután a készülék mindig azonnal üzemkész és a fotós ezt a villantást tesztvillantásként értékelheti.
A terhelő ellenálláson keresztüli belső "elégetés" előnye, hogy nem látni villantást, a hátránya viszont, hogy a teljes (1/1) teljesítményről a legkisebbre történő csökkentés mintegy 7 s időt igényel, ami komoly várakozási idő.

8.) Feltöltött állapot jelzése:
a.: Elalszik a beállítófény elvillanáskor, majd a vaku teljes feltöltődés után újra bekapcsol.
b: Egy rövid sípszó jelzi a vaku feltöltött állapotát.
Fontos a vaku feletti ellenőrzés megtartása. Stúdióban egyszerre több készülék használata esetén a fotós nem tudja, melyik csipogott és melyik nem.
A sípoló jelzés sok esetben hatékonyabb, mert a beállítófény fényerőváltozása nem annyira feltûnő egyéb módon is megvilágított szituációkban (pl. nappali fényben, vagy kültéren). Mindenkinek saját magának kell eldönteni, melyik a jobb megoldás.

9.) Szabályozás pontossága: ezt újra egy digitális vakufényérővel kell kimérni, 1/10
blende
pontosságú kijelzővel. Állítsa a vakut teljes teljesítményre, mérje meg a fényt, azután lépésenként egy blendével csökkentve a fényerőt minden leszabályozásnál ugyanazokkal a paraméterekkel mérjen. Tehát 1/1-ről 1/2-re, aztán 1/2-ről 1/4-re, aztán 1/4-ről 1/8-ra, majd 1/8-ról 1/16-ra.Minden fokozat egy blende. A vakun látható értékhez viszonyított eltérés az egyszerûbb, olcsóbb vakuknál 2/10 blende érték körüli szokott lenni. A drágább, nagyértékû készülékeknél ez 1/10 blende alatt van! Ez a munka szempontjából nagyon fontos, a pontos fénymennyiség beállítása miatt!
A mérés paraméterei:
- vaku-fénymérő távolság: 2 m
- záridő: 1/60 s
- érzékenység: 100 ISO

Kulcsszám: a vaku vezérszáma vagy kulcsszáma nem megbízható paraméter! Ez az érték csak akkor összehasonlítható, ha ugyanazon körülmények között ugyanazzal a reflektorral mérik. A reflektornak tehát ugyanannak a gyártmánynak kell lennie. Az ugyanakkora sugárzási szög nem elegendő.

Záridő: stúdiófotózásnál a záridőt 1/60-ra, vagy még jobb 1/30-ra állítani. Soha ne próbálja a vaku megvilágítási idejét a záridővel megrövidíteni (ez főleg központi záras fényképezőgépeknél lehetséges – a szerk.). Ha ezt teszi, a villantást "elvágja". Ez a színösszeállítás megváltozásához vezet, ami megváltoztatja a kép színeit.

Üdvözlettel a Bodeni tó partjáról:
Leonhard Richter"

Nem könnyû tehát egy jó stúdióvakut kiválasztani, ráadásul ma már az interneten is be tudunk szerezni szinte bármit, így érdemes a vásárlás előtt kikérni hozzáértők tanácsát is.

A cikk a szakmai támogatónk, A Fotósképző [%A=http://www.fotoskepzo.hu/blog.php?post=11%]blogposztján[%A%] folytatódik hasznos tanácsokkal és még több információval, márkabemutatóval.
Tárgyfotó [%A=http://www.fotoskepzo.hu/workshop.php%]workshop[%A%] június 5-én a Fotósképzőben!

Fordítás, szöveg: Prikkel Mika


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_n15i94ifind712t0a5hhhrvoe6, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0