Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_c11g47tfeo4toc2etcqkv126e5, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/itextreme/public_html/index.php on line 3
IT-Extreme - Egyszerû. Ã?s nagyszerû? Nikon D3000 teszt

Lap tetejére
Hirek Tesztek RSS facebook
IT-Extreme hírportál
Fotózás
Prikkel_Mika - 2010-04-14

Eljutott hozzánk is a Nikon D3000 tükörreflexes fényképezőgép egy kis tesztelgetésre, kipróbálásra, véleménynyilvánításra.

Erõs, de könnyû felépítés, alacsony zaj.
9.5 pont
9.5 pont
9.7 pont
9.7 pont
összpontszám: 9.6 pont
Nincs beépített képstabilizátor, zajos tükörfelcsapódás.



A Nikon legújabb, amatőröknek szánt tükörreflexes fényképezőgépéről van szó (profiknak szánt D3s fiatalabb, a félprofiknak szánt D300s vele egyidős modell). Tehát ha nem történik még addig modell-bejelentés, akkor az új modellre várók kénytelenek lesznek ezzel a géppel elkészíteni a legszebb nyári képeiket is. Ami, tekintettel a fényképezőgépre, nem is olyan nagy katasztrófa.
A modell tulajdonképen a D60 és a D5000 elődök keresztezéséből született verzió, ami megpróbálja mindkét elődjének pozitív tulajdonságait egyesíteni.

Külcsín

Kézbe véve a gépet, mindjárt látható, érezhető, tapintható a már megszokott Nikon minőség. [%IMAGE=13278%]A forma jól eltalált, csakúgy, mint a kezelőgombok kiosztása. Ez utóbbiak nem lepik el a vázat, ami egyrészt jelzi, hogy amatőr gépről van szó, másrészt használatkor nem fognak esetleges problémákat okozni. Ennek megfelelően átlátható a gombok kezelése és könnyen meg is lehet tanulni, minek mi a szerepe, jelentése.
A markolat felett az exponálógomb található a ki/bekapcsoló gyûrûvel, mellette az expozíció korrekció és az Info gombok, kicsivel hátrébb a módválasztó tárcsa helyezkedik el. Ezen kívül itt, a szokásos helyükön láthatóak a vakupapucs és a beépített
vaku
is.
Az objektív tövénél, az előlapon kaptak helyet a vaku kapcsológombja és az időzítő gombja, valamint a mérőfény vetítőnyílása is.
Oldalán csak a memóriakártya és a csatlakozónyílások fedele (miniUSB és videó)található az ellentétes oldalakon.
Hátul a 7,6 cm-es (2,5")
LCD
-n mellett balra függőlegesen négy gomb (visszajátszás, menü, nagyítás, kicsinyítés/mezők), jobbra a menütárcsa a középső OK-gombbal és a kuka gombja találhatók. Ezek felett a gépváz pereménél kaptak helyet az autófókusz és az expozíciós mérés rögzítőgombja és a tárcsa is.[%IMAGE=13274%]
Alul a fém állvány menet, valamint az akkutartó nyílása található.
A fényképezőgépről elmondható, hogy a kis méret és a könnyû súly jól illik a formához, valamint a kezelőszervek kialakítása is egyszerû, könnyen kezelhető géppé teszik a D3000-et.
Az anyagválasztás jó, a felépítés minősége szintúgy. Igazi belépőszintû tükörreflexes fényképezőgépről van tehát szó, amivel könnyen megszokható az új kategória azoknak is, akik éppen kompakt gép után veszik kézbe.

Belbecs


Belbecs

Mint már mondottuk, a D60-as és a D5000-es gyerekéről van szó, ami a szolgáltatásokban is megnyilvánul. Nem kell egy túlbonyolított gépre gondolni, a tervezőknek nyilván az egyszerû kezelhetőség megvalósítása volt a céljuk.
A képérzékelő 10,2 effektív felbontású, 3:2 képarányú CCD. Ennyi bőven elég nem csak amatőr, hanem még a legtöbb profi szituációban, célra is.
Az érzékenység 100-3200
ISO
terjedelemben állítható. A tesztünk során nagyon szépen teljesített a gép, az érzékenyebb beállításokban sem volt túlságosan nagy a zaj, ami inkább a jó zajszûrő szoftvernek tulajdonítható, hiszen a képszenzor csupán 23,6x15,8 mm-es, ami elég kicsi. [%IMAGE=13275%]
A fáziskülönbségen alapuló élességállító rendszer 11 pontos mérőmezőt kapott, ami jobb az elődöknél. Ráadásul ez kiegészült a 3 dimenziós mozgáskövető autófókusszal, ami már pontosabb és gyorsabb élességállítást tesz lehetővé mozgó tárgyak fotózásakor is, például ugráló, rohangáló gyerekek esetében. Az autófókusz csak motorral szerelt objektívekkel használható. Ezt egészíti ki a középpontosan súlyozott. valamint a szpot mérés. [%IMAGE=13276%]
Szerencsére nem ehy teljesen lebutított gépet alkottak a Nikonnál, így sok értéket kézzel is be tudunk állítani. A teljes manuális expozíció beállítás mellett blende- és időelőválasztással is dolgozhatunk. Ezt segíti a Guide mód, valamint az egyszerûsített menürendszer is.
A beépített fénymérő által mért értékeket +/- 5 blendényi intervallumban korrigálhatjuk, 1/2 vagy 1/3 fokozatokban. A záridőt 1/4000 s és 30 s között állíthatjuk.
Az elkészült képek elmenthetők RAW, azaz veszteségmentes formátumban is a
JPG
mellett, ami a kísérletezni vágyó amatőröknek jó hír. A képeket SD-kártyára menthetjük el, vagy nagy sebességû
USB
-kapcsolaton másolhatjuk a számítógépünk merevlemezére, adattárolóra.

Összefoglalás


Összefoglalás

A Nikon D3000 digitális tükörreflexes fényképezőgép a próba során megállta a helyét. Egy jól kézbevaló, könnyen használható, logikusan felépített, egyszerû menürendszerû fényképezőgépet ismerhettünk meg. A képminőséggel sem volt semmi gondunk (persze a kategóriához viszonyítva), sőt kicsit meg is lepett a nagyobb érzékenységeken tapasztalt jobb képminőség.[%IMAGE=13277%]
A modell kiváló választás lehet mindazoknak, akiknek a fenti szempontok mellett az is fontos, hogy hosszabb időre válasszanak fényképezőgépet.

[%ITALIC%]Prikkel Mika

[%BOLD%]Specifikációk:

Nikon D3000 digitális tükörreflexes fényképezőgép
[%BOLD%]
Kategória: digitális tükörreflexes
Képszenzor: 10,2
MP
effektív
Objektív: cserélhető
Záridő: 30-1/4000 s, B, X = 1/200
Érzékenység: 100-3200 ISO
Vaku kulcsszám: 13 (ISO 100)
Video: nincs
Adattárolás: SD, SDHC
Képformátumok:  RAW, JPEG
Kereső: pentaprizma,
LCD
(7,6 cm, 3" átmérő),
Méret: 126x97x64 mm
Súly: 485 g (csak a váz)

A készüléket a Nikon Magyarország Kft-től kaptuk tesztelésre, köszönjük![%ITALIC%]


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php54/sess_c11g47tfeo4toc2etcqkv126e5, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0